Praha Jeruzalém

Zajištění bezpečnosti nově vytvořené izraelské vlády, která čítá rekordních 30 ministrů a sedm náměstků, bude znamenat nasazení stovek bodyguardů a státní pokladnu vyjde na více než 100 milionů šekelů.

Šin Bet je odpovědná za zajištění bezpečnosti sedmi představitelů, kteří jsou považováni za „státní symboly“. Jedná se o prezidenta, premiéra, šéfa opozice, ministra obrany, ministra zahraničí, předsedu parlamentu a prezidenta nejvyššího soudu. Šin Bet se navíc rozhodla poskytnout ochranu manželce Benjamina Netanjahua a jeho dvěma synům.

Ochrana zbývajících ministrů, v tomto případě 28 osob, je financována z rozpočtů každého  z ministerstev a vyšplhá se ročně asi na 3,3 miliony šekelů. Zajištěno je neprůstřelné auto, uzavřený kamerový systém v ministrově domě, stanoviště vybudované před ministrovým domem a další náklady, například pronájem domu pro ochranku poblíž domu ministra. Tuto ochranu nezajišťuje Šin Bet, ale soukromá bezpečnostní agentura Moked, která v roce 2007 zvítězila ve vládním tendru. Dohled nad ochranou ministrů ale provádí Šin Bet.

Jedním ze specifických úkolů pro Šin Bet je nyní ochrana ministra zahraničí, Avigdora Liebermana, který žije v osadě Nokdim na Západním břehu. Osada Nokdim je obklopena množstvím palestinských vesnic a Šin Bet má obavy, že by se Lieberman mohl stát cílem teroristů z Hamásu.

04.04.2009 00:00 10