Praha Jeruzalém

5 izraelských Arabů bylo ve čtvrtek soudem v Haifě obviněno z příslušnosti k teroristické organizaci, která plánovala únos izraelských vojáků a odpalování bomb.

Skupina byla odhalena díky spolupráci Šin bet a izraelské policie. Do skupiny patřili také dva mladiství ve věku 17 let, oba již byli obviněni. Jejich jména ale nebyla zveřejněna. Skupinu vedli Abdullah Haruba z Mugharu, Suheib Kuteiba, Muhammad a Ahmad Kabha z izraelské části vesnice Barta?a.

Obvinění vznesená proti uvedeným osobám zahrnuje spolčení za účelem pomoci nepřítele v čase války, členství v nezákonné organizaci, kontakt s cizím agentem a přečiny týkající se zbraní. Trestem za pomoc nepříteli v době války může být trest smrti nebo doživotí (Trest smrti sice izraelský právní systém zná, v reálu se však tento trest neuděluje. Udělen byl pouze jednou v historii Izraele, v případě nacistického zločince Adolfa Eichmanna.)

Haruba navázal kontakt s Palestincem v Pásmu Gazy s přezdívkou Abu Kassam v listopadu 2008. Po operaci Lité olovo mu Abu Kassam napsal, že se musí pomstít za vojenskou operaci v Gaze. Podle Haruby patří Abu Kassam k Islámskému džihádu.

Haruba se také podle různých návodů od teroristických organizací učil vyrábět výbušniny. Nálož, kterou sám vyrobil, nalezli společně se dvěma po domácku vyrobenými pistolemi policisté při domovní prohlídce. Osm dalších náloží se našlo v Barta’a.

Právě Haruba pak měl po internetu zkontaktovat Suheiba Kabhu, se kterým pak společně diskutovali o tom, že je potřeba získat zbraně a výbušniny a jaké útoky je pak s nimi možné provést. Jednou z možností bylo odpálení bomby za účelem únosu izraelského vojáka, kterého pak chtěli použít při vyjednávání o propuštění palestinských vězňů. Také Kabha byl v kontaktu s „Abu Kassamem“.

02.05.2009 00:00 4