Praha Jeruzalém

[IMG R 10305]Ministr obrany, Ehud Barak, na vládním zasedání řekl, že dnes putuje do Gazy více humanitární pomoci, než tomu bylo před vojenskou operací Lité olovo. „V Gaze není hlad,“ řekl Barak a dodal, že jediné, co do Gazy není vpouštěno, je materiál, který by mohly zneužít teroristické organizace, jmenovitě stavební dodávky.

Benjamin Netanjahu řekl, že i když je Izrael nyní tlačen k tomu, aby do Gazy pouštěl více dodávek, má v Gaze také bezpečnostní zájmy a nechce posílit Hamás, budování jeho opevnění a příliv peněz. Izrael chce samozřejmě také návrat uneseného vojáka, Gilada Šalita. Proto je třeba najít rovnováhu, aby se ulehčilo civilnímu obyvatelstvu a zároveň se dostatečně bránilo Hamásu ve vyzbrojování.

Premiér nazval současné příměří jako „velmi křehké“ a řekl, že Hamás pokračuje v pašování zbraní a dalších dodávek z Egypta.

Schůzky se účastnil také šéf Šin Bet, Juval Diskin. Ten řekl, že sice došlo k poklesu počtu raketových útoků na Izrael, vzrostl ale počet pokusů o útoku podél hraniční cesty. Hamás navíc pokračuje v posilování vývojem raket dlouhého doletu a pašováním raket podstatně lepší kvality, než momentálně vlastní. Vylepšují také své schopnosti boje proti tankům a letadlům a rozšiřují podzemní tunely pro obranné i útočné účely.

31.05.2009 00:00 12