Praha Jeruzalém

[IMG R 10070]Civilní správa vydala devět „vymezujících příkazů“, které se týkají devíti nezákonných staveb na Západním břehu. Obyvatelé těchto nezákonných základen byli informováni o možné evakuaci.

Příkazy označují všechny obyvatele v oblasti jako osoby porušující zákon, neurčují však datum vyklizení. Jedná se o základny Mitzpe Jitzchar, Mitzpe Assad, Giva Hadegel (Ramat Gilad), Givat Haroe, Ma′ale Rehavam, Mitzpe Lachish, Jitzchar South, Hazon David a Kirjat Arba-Hebron.

V dalších dnech by měla civilní správa vydat podobné příkazy pro dalších pět staveb. O osudu dalších šesti osad se stále debatuje díky peticím odeslaným nejvyššímu soudu. Vymezující příkazy na evakuaci těchto šesti osad byly vydány v minulosti, poslední z nich v roce 2007. Mezitím však tyto příkazy vypršely a musí být proto obnoveny.

Osadníci mají právo se proti příkazům odvolat a požadovat slyšení u civilní správy. Takové slyšení se v případě nekolika osad v minulosti již konalo a nyní s vydáním nových příkazů se budou obyvatelé moci znovu odvolat.

Proti nejnovějším příkazům protestovaly v pondělí ráno desítky osadníků. Policie v Samaří zadržela šest pravicových aktivistů kvůli podezření z házení kamenů na palestinská vozidla v osadě Jitzchar na Západním břehu.

Ke krokům proti osadám dochází z důvodu možné obnovy mírových jednání s Palestinci, Spojené státy žádají úplné zastavení stavby osad. I přes americký požadavek však ministerský předseda Benjamin Netanjahu v neděli prohlásil, že „neschválíme výstavbu nových osad, bylo by však nespravedlivé, kdybychom nevyhověli přirozenému růstu (populace).“ Ministr zahraničních věcí Avigdor Lieberman uvedl, že „pokud musí Izrael vyklidit osady, mělo by k tomu dojít v rámci komplexní iniciativy a podle organizovaného plánu.“

25.05.2009 00:00 3