Praha Jeruzalém

Devět izraelských Beduínů ze severoizraelského města Šfaram bylo zatčeno při akci Šin Bet a police kvůli podezření z výtržností a teroristických činností, které měli spáchat během vojenské operace Lité olovo.

Zatčení jsou Nimar Ahmed Yassin (20), Hassin Hamd Souad (20), Azz al-Din Omar Khaledi (18), Alah Jamal Abbas (27), Muhammad Kassem Souad (20), Shadi Ahmed Genadi (19), Nuhed Nufid Armeli (21) Hamzah Ahmed Kabiya (22) a Bassam Ahmed Kabiya (18).

Jsou podezřelí z toho, že se přímo podíleli na shození elektrického vedení na dálnici č. 79 u galilejské osady Mitzpe Adi s úmyslem způsobit dopravní nehody. Výsledkem jejich počínání došlo k nehodě projíždějícího kamionu. Devět zatčených následně na převrácený kamion zaútočilo kameny a zranilo ženu, která v autě jela. Podle policie chtěli následně ještě auto podpálit. K incidentu došlo 30. prosince 2008.

Podle policie se všech devět osob doznalo, někteří z nich navíc uvedli, že jejich motivací byla probíhající vojenská operace v Pásmu Gazy.

Zatčení nyní čelí obvinění z příslušnosti k nelegální organizaci, pokusu žhářství a ohrožení lidských životů na dopravní komunikaci. Státní žalobce se ještě rozhodne, zda přidá obvinění z teroristické činnosti. Podle policie je možné uložit za blokování silnic během války trest až v délce 25let odnětí svobody.

03.05.2009 00:00 2