Praha Jeruzalém

[IMG R 10642]Ruský ministr zahraničí, Sergej Lavrov, v neděli řekl, že se Hamás po zničující izraelské ofenzivě rozhodl vydat realističtější cestou. Lavrov se v sobotu setkal v Damašku s vrchním politickým vůdcem Hamásu, Khaledem Mašálem, a snažil se ho přesvědčit, aby Hamás přistoupil  na formální příměří s Izraelem. Poznamenal při tom, že od konce bojů došlo k významnému poklesu v počtu raket vypálených na Izrael.

Hamás, organizace, která zabila stovky Izraelců při teroristických útocích, v poslední době naznačil, že by chtěl být součástí blízkovýchodního řešení a že by mohl akceptovat palestinský stát vedle Izraele, i když jeho oficiální ideologie stále volá po zničení Izraele.

Rusko, které chce na Blízkém východě získat významnější postavení, se na rozdíl od USA, OSN a EU rozhodlo s Hamásem jednat. Vůdci Hamásu byli pozváni na jednání do Moskvy a to včetně Khaleda Mašála, se kterým se Lavrov setkal v Damašku.

Ruko se snaží své kontakty s Hamásem obhajovat tím, že součástí jednání musejí být všechny strany konfliktu a že izolace Hamásu jen zhoršuje situaci v Gaze.

25.05.2009 00:00 6