Praha Jeruzalém

[IMG R 10116]Zvláštní policejní jednotka ve čtvrtek zabila šéfa ozbrojeného křídla Hamásu na jihu Hebronu, Abdela Madžída Dudina, který byl zodpovědný za několik teroristických útoků v Izraeli, včetně atentátů v autobusech v Jeruzalémě a v Ramat Gan. Dudina byl hledaný čtrnáct let.

Několik hodin po oznámení o Dudinově smrti vydalo ozbrojené křídlo Hamásu prohlášení, ve kterém slibuje pomstu a obviňuje Palestinskou samosprávu, že při akci s Izraelem spolupracovala.

Zvláštní policejní jednotky ve spolupráci s judskou a samařskou divizí chtěli zatknout Dudina u vesnice Dura. Došlo k přestřelce, při které byl hledaný muž zabit. K žádným ztrátám mezi izraelskými jednotkami nedošlo. Podle Palestinců operace trvala mnoho hodin. Jednotky měly mít v úmyslu vylákat Dudina z domu, kde se skrýval, pomocí buldozerů. Očití svědci uvedli, že izraelské jednotky odpálily studnu, ve které měly být ukryty výbušniny. Bylo zatčeno několik místních obyvatel.

Mluvčí Hamásu Fawzí Barhúm uvedl, že úspěch akce umožnila rostoucí bezpečnostní koordinace mezi Palestinskou autonomií a „sionistickým nepřítelem“. Účelem je zničit odpor a jeho vůdce, aby zvítězil sionistick-americký plán vládnutí.

Dudin (45) byl vysoký člen Hamásu, který byl v minulosti vězněn a posléze propuštěn Palestinskou autonomií. Byl hledán Izraelem za údajné přímé zapojení v teroristických útocích a také byl na černé listině Palestinské autonomie.

Izraelská armáda operovala na Západním břehu celou noc a zatkla dvanáct hledaných Palestinců. Náčelník štábu izraelské armády Gabi Aškenazi uvedl, že boj palestinské bezpečnostní služby proti terorismu se zlepšil, ale je ještě brzy na předání plné odpovědnosti za bezpečnost.

28.05.2009 00:00 7