Praha Jeruzalém

[IMG R 10116]Hamás a Fatah o víkendu opět zahájili jednání, na kterých se budou snažit vyřešit vzájemné rozpory a vytvořit vládu národní jednoty. Jedná se již o páté kolo rozhovorů, které opět zprostředkovává Egypt. Předchozí jednání k dohodě nevedla.

Delegaci Fatahu vede bývalý premiér Palestinské samosprávy, Ahmed Kurája, delegaci Hamásu Musa Abu Marzouk. Delegace Hamásu dala jasně najevo, že odmítne jakoukoliv dohodu, která by požadovala uznání práva Izraele na existenci, případně vzdání se terorismu. V předchozích jednáních Fatah opakovaně požadoval, aby Hamás uznal Izrael a akceptoval dohody, které již byly mezi OOP a Izraelem podepsány. Fatah požadoval splnění těchto podmínek jako základ pro možnou vládu národní jednoty. Hamás to však vždy odmítl.

Fawzi Barhoum řekl, že je Hamás připraven jednat o jakémkoliv tématu, kromě tří: uznání Izraele, akceptování již uzavřených dohod a vzdání se terorismu. Tyto podmínky považuje za naprosto neakceptovatelné.

Nejsou to ale jediná témata, na kterých se Hamás nebyl schopen s Fatahem shodnout. Dohody nedosáhli ani v otázkách reformy OOP, rekonstrukce palestinských bezpečnostních jednotek a načasování a způsobu volby nového prezidenta a parlamentu.

„Propast mezi oběma stranami zůstává i nadále hluboká,“ řekl egyptský diplomat, který si nepřál být jmenován. „Byl bych překvapen, pokud by během tohoto kola jednání dospěly k dohodě.“

18.05.2009 00:00 4