Praha Jeruzalém

Hizballáh v neděli odmítl zprávu německého Der Spiegel,  podle které vyšetřovatelé OSN nalezli důkaz, že za vraždou bývalého libanonského premiére, Rafika Haririho, ke které došlo v roce 2005, stojí právě Hiballáh.
Podle Hizballáhu je toto odhalení zcela smyšlené a je součástí předvolební kampaně, která má odvést pozornost od údajných izraelských špiónů k jinému tématu.

Mluvčí tribunálu OSN, který se vyšetřováním Haririho smrti zabývá, nechtěla správu Der Spiegelu komentovat.

Izraelský ministr zahraničí, Avigdor Lieberman, na základě informací o vraždě Rafika Haririho vyzval k vydání mezinárodního zatykače na vůdce Hizballáhu, Hassana Nasralláha. Podle zprávy v Der Spieglu totiž měli vyšetřovatelé OSN zjistit, že je do Haririho smrti přímo zapojen právě Nasrallah.

Představitel libanonské parlamentní většiny, Walid Džumblatt, varoval, že by německá zpráva mohla hluboce rozdělit zemi a vyzval k obezřetnosti před takovým šířením informací, které by podle něj mohlo poškodit práci justice.

Mluvčí Hnutí budoucnosti, které je vedené Haririho synem, řekl, že hnutí nebude zprávu Der Spiegelu komentovat. Žádný komentář nevydala ani libanonská vláda.

25.05.2009 00:00 17