Praha Jeruzalém

[IMG R 11100]Vůdci Íránu a Sýrie v úterý opět potvrdili svou podporu „palestinského odboje“. Vyjádření se dá považovat za jasný vzkaz Spojeným státům a jejich blízkovýchodním spojencům, kteří jsou nesví ze snah Washingtonu o vybudování užších vztahů se současnou íránskou vládou.

Íránský prezident, Mahmúd Ahmadinežád, v úterý navštívil Sýrii a setkal se tu nejen s představiteli Hamásu, ale také s představiteli dalších radikálních palestinských organizací, které zde mají své sídlo. Írán je silným stoupencem islámských teroristů v regionu, včetně Hamásu a libanonského Hizballáhu.
Podle dostupných zpráv již také představitelé Hamásu jednali s Ahmadinežádem o možnosti, že se sídlo této organizace přesune ze syrského Damašku do Teheránu.

Ahmadinežádova návštěva Sýrie přišla v době, kdy se do Sýrie na svou druhou návštěvu chystají dva vyslanci Spojených států, Jeffrey Feltman a Daniel Shapiro. Měli by se snažit najít způsoby, jak snížit napětí mezi oběma zeměmi.

Ahmadinežád a další íránští politici vysílají v odpovědi na Obamovy výzvy k dialogu zmatené vzkazy. V jednom okamžiku se o Obamově návrhu vyjadřují pochvalně, následně svým vyjádřením jednání se Spojenými státy téměř vylučují. Americký ministr obrany, Robert Gates, v úterý řekl, že Spojené státy čekají, jak Írán na Obamův návrh odpoví. Současná rétorika prý ale příliš nadějí na změnu nedává.

Přístup USA k Íránu momentálně vzbuzuje obavy také u arabských spojenců, jakými jsou například Egypt a Saudská Arábie. Ti se totiž obávají, že se Írán bude snažit o rozšíření svého vlivu na Blízkém východě a využije k tomu podporu Hamásu, Hizballáhu a dalších teroristických organizací. Arabští diplomaté vyjádřili tyto obavy na schůzce v Káhiře, kde varovali Spojené státy, aby nebyly na Írán příliš měkké.

Egyptský ministr zahraničí, Ahmed Aboul Gheit, řekl: „Chování Íránu v regionu je v mnoha aspektech negativní a nenapomáhá pokroku k bezpečnosti, stabilitě a míru.“

06.05.2009 00:00 1