Praha Jeruzalém

Ozbrojenci zaútočili v jedné z volebních kanceláří prezidenta Ahmadinežáda na jihovýchodě Íránu. Tři osoby byly zraněny. K útoku došlo jen den po výbuchu v šíitské mešitě, při kterém zahynulo 25 osob. Není jasné, zda jsou tyto dva incidenty nějakým způsobem propojené.

Oba útoky se odehrály v Zahedamu, kde již dříve došlo k útokům radikálních sunnitů, kteří podle vlastních slov bojují za práva sunnitů. Má se za to, že má tato skupina kontakty na Al-Kajdu. Mluvčí organizace pro televizi Al-Arabija řekl, že jsou odpovědní za čtvrteční útok, který byl proveden sebevražedným atentátníkem. Útok byl směřován proti setkání Íránských revolučních gard, které se mělo odehrávat v mešitě.

Nejvyšší íránský vůdce, Ajatolláh Chamenei, obvinil z útoků „intervenční mocnosti“, které se snaží rozpoutat boj mezi sektami. Ministr vnitra přímo obvinil USA a Izrael. Írán z násilností ve vlastní zemi často obviňuje Západ.

Tři ozbrojenci, kteří zaútočili ve volební kanceláři, před zahájením střelby uráželi lidi uvnitř. Po útoku byli po krátkém pátrání dopadeni. K útoku došlo jen dva týdny před prezidentskými volbami, během kterých bude Ahmadinežád čelit třem dalším kandidátům, z nichž dva se řadí mezi reformisty.

30.05.2009 00:00 6