Praha Jeruzalém

[IMG R 10425]Politický vůdce Hamásu, Khaled Mašál,  byl začátkem týdne počtvrté za sebou zvolen do této nejvyšší pozice v organizaci. V pondělním rozhovoru pro americký list, The New York Times, řekl, že Hamás přestal ostřelovat Izrael raketami a stojí o vytvoření samostatného palestinského státu. Podmínky, které si Mašál klade, nejsou však nové a již v minulosti se ukázaly být pro Izrael nejen naprosto neakceptovatelné, ale celkově i úplně nereálné. K žádnému posunu v názorech této organizace tak očividně nedošlo.

Mašál požaduje vytvoření samostatného palestinského státu v hranicích z roku 1967, požaduje předání východního Jeruzaléma, kompletní odstranění židovských osad v Judsku a Samaří a právo návratu pro všechny tzv. palestinské uprchlíky. Ani pak ale nenabízí uznání Izraele a mír. Nabízí pouze desetileté příměří, tzv. hudnu, která má sloužit k posílení a vyzbrojení před následným pokračováním konfliktu. Hamás se totiž stále nevzdal svého cíle, kterým je zničení Izraele.

Mašál v rozhovoru pochválil nového amerického prezidenta, Baracka Obamu, za jeho přístup a zejména „jiný a pozitivní“ jazyk. Nová americká ministryně zahraničí, Hillary Clintonová, je ale podle něj „odrazem politiky staré administrativy.“

Mašál také přiznal podporu, které se jeho organizaci dostává od Íránu. Odmítl však tvrzení, že by Írán kontroloval nebo ovlivňoval politiku Hamásu. Jejich pomoc je prý nepodmíněná.

05.05.2009 00:00 1