Praha Jeruzalém

[IMG R 11133]Egyptské Muslimské bratrstvo v sobotu odmítlo plán amerického prezidenta, Baracka Obamy, promluvit k muslimskému světu z Egypta. Podle Muslimského bratrstva je to součástí plánu, jak udržet muslimské a arabské státy rozdělené.

Zástupce vůdce Muslimského bratrstva, Mohammed Habib, řekl, že americké náznaky ochoty vůči státům jako je Sýrie a Írán, stejně jako americké návštěvy v Egyptě a Saudské Arábii, indikují, že by byl projev využit ve prospěch proizraelské politiky USA.

„Americká administrativa se snaží použít každou z těchto zemí jednotlivě k tomu, aby sloužily americké politice a americkým zájmům. Navíc mají sloužit k zabezpečení, propagaci, ochraně a zajištění hlavní priority pro sionistickou entitu,“ řekl Habib pro Reuters

Obama se chystá pronést projev určený muslimskému světu 4. června v Egyptě. Hovořit by měl o nápravě vazeb, k jejichž poškození došlo během prezidentství George W. Bushe.

„Prohlášení jsou slibná, politika ale není budována ani tak na prohlášeních, jako spíše na praktikách. Počkejme a uvidíme,“ řekl Habib.

Muslimské bratrstvo je největší egyptskou opoziční skupinou. Momentálně kontroluje pětinu křesel v dolní sněmovně egyptského parlamentu. Organizace hrála klíčovou roli v rozvoji islamistické ideologie a politických skupin v muslimském světě.

09.05.2009 00:00 2