Praha Jeruzalém

[IMG R 10213]V sobotu v noci skončila registrace kandidátů íránských prezidentských voleb. Zaregistrovalo se asi 250 kandidátů, což je od minulých voleb, kdy se do prezidentského boje přihlásilo více než 1 000 kandidátů, přeci jen pokles.

Kromě očekávaných kandidátů, mezi které patří i současný prezident, Mahmúd Ahmadinežád, má letošní prezidentské klání i několik kuriózních kandidátů. Íránským prezidentem se touží stát například dvojník Saddáma Husseina, Íránec v převleku za kovboje, ale také 12letý chlapec. Ten byl paradoxně také jediný, kdo předložil písemně svůj politický program.

12letý Koreš Mouzuni z Terehánu přišel do registrační kanceláře se svým otcem. Chce se prý jako prezident Íránu zasadit o to, aby ve světě neumíraly děti. Jako příklad uváděl Pásmo Gazy. Úředníci se ho stejně jako jakéhokoliv jiného kandidáta dotazovali i na Izrael a jaderný program. Koreš by prý od USA koupil Havaj a tam všechny Židy z Izraele vystěhoval. O jaderném programu toho příliš neví, ale podle vlastních slov prezident nepotřebuje vědět všechno, musí umět věci řídit. Koreš je fanouškem Mahmúda Ahmadinežáda a proto současný prezident nemusí mít žádné obavy s případné prohry. Koreš by ho prý jmenoval svým prvním zástupcem.

Na post íránského prezidenta smí kandidovat Íránec, který je šíitským muslimem a je loajální k hodnotám íránské islámské revoluce. To z prezidentského boje vylučuje všechny příslušníky minorit a pak také Íránce, kteří se současným politickým režimem v Íránu nesouhlasí.

Komise, která je jmenována přímo nejvyšším íránským vůdcem, nyní projde všechny přihlášky a do deseti dnů zveřejní konečný seznam kandidátů.

10.05.2009 00:00 2