Praha Jeruzalém

List Washington Post v neděli informoval o tom, že by prezident Obama rád z arabské strany viděl kroky k vybudování důvěry ve vztahu k Izraeli. Obrátit se chce zejména na Maroko, Omán, Katar a Spojené arabské emiráty, které by mohly být při tomto postupu nápomocny.

O potřebě kroků k vybudování důvěry hovořil Obama i před třemi týdny s jordánským králem Abdulláhem. Mělo by se jednat o symbolická gesta, jakými jsou například přímá volání mezi Izraelem a arabskými státy a povolení přeletu izraelských civilních aerolinií vzdušnými prostory těchto států.

Není nicméně jasné, zda arabské státy budou chtít na takové budování vzájemné důvěry přistoupit. Minimálně ne dříve, než Izrael zmrazí svou osadnickou aktivitu a umožní palestinským Arabům volnější pohyb po Západním břehu.

V neděli do Spojených států přicestoval izraelský premiér, Benjamin Netanjahu, který se zde setká s americkým prezidentem, Barackem Obamou. Očekává se vřelé přijetí, i když jsou si izraelští představitelé vědomi, že Obamova administrativa bude po Izraeli požadovat splnění určitých podmínek ve vztahu k Palestincům.

17.05.2009 00:00 3