Praha Jeruzalém

Syrský ministr zahraničních věcí uvedl, že není důvod pro změnu arabské mírové nabídky pro Izrael. Spojené státy požádaly arabské státy o pozměnění návrhu „půda za mír“ z roku 2002, aby byl lépe stravitelný pro Izrael.

Ministr Walíd al-Muallim dále před setkáním se dvěma americkými vyslanci řekl, že Damašek stále testuje, jaké jsou americké záměry se Sýrií.

Vysoký americký diplomat pro Blízký východ, Jeffrey Feltman, a člen Národní bezpečnostní rady, Daniel Shapiro, jsou v Damašku od března již podruhé. To značí snahu Obamovy administrativy najít cestu ke sblížení s arabskou zemí, kterou Washington kritizoval kvůli sponzorování terorismu.

Prohlášení syrského ministra zahraničních věcí přišlo den poté, co deník al-Quds al-Arabí citoval palestinské zdroje, podle nichž vůdci Egypta, Jordánska, Saudské Arábie a Palestinské autonomie pracují na požádání Baracka Obamy na lepší průhlednosti mírové iniciativy.

Arabové skutečně pilně pracují na pozměnění plánu, který by egyptský prezident, Husní Mubarak, mohl představit Obamovi při své nadcházející návštěvě ve Washingtonu. Nová iniciativa by měla vyzývat k usídlení palestinských uprchlíků v arabských státech a nově vzniklém palestinském státě. Tomu bude předcházet výměna území s Izraelem.

Americká administrativa také žádá, aby si arabské státy stanovily časové vymezení doby, ve které by mělo dojít k normalizaci vztahů s Izraelem. Cílem tohoto požadavku je vyzvat Jeruzalém, aby učinil praktické kroky k vytvoření palestinského státu.

07.05.2009 00:00 1