Praha Jeruzalém

[IMG R 10213]Libanonský deník, Almustaqbal, v pátek informoval o tom, že egyptské bezpečnostní jednotky zatkly 4 příslušníky Íránských revolučních gard, kteří měli údajně v Egyptě založit zpravodajskou buňku. K zatčení došlo již asi před pěti měsíci, Íránci byli podle zpráv z jednotky Íránských revolučních gard nazvané „al-Kuds“.

Buňce velel íránský zpravodajský důstojník, Muhammad Alam a-Din, který se do Egypta dostal v létě roku 2006 na padělaný irácký cestovní pas vystavený na jméno Ali Zuhdi. Poblíž Káhiry si koupil byt a asimiloval se do irácké uprchlické komunity, kde přivítal další tři členy buňky.

Egyptské bezpečnostní složky odhalily činnost buňky po dvou letech. Alama a-Dina začali podezírat poté, co začal často jezdit na Sinaj a kontaktovat různé pašeráky v oblasti. Krátce poté odhalily také další tři podezřelé. Následně byli všichni zatčeni. Podle libanonských novin se pak zatčení během výslechu přiznali a odhalili alarmující informace o své činnosti.

Podle jejich vlastních slov bylo cílem jejich činnost šíření šíitské doktríny v Egyptě a posílení postavení Íránu mezi Egypťany a iráckými uprchlíky v oblasti Měli také kontaktovat beduínské kmeny na Sinaji.

16.05.2009 00:00 2