Praha Jeruzalém

[IMG R 10499]Británie v úterý vůbec poprvé zveřejnila seznam nežádoucích osob. Podle BBC seznam obsahuje 22 jmen osob, které úřady nevpustí do země. Na seznamu jsou islámští extrémisté, pravicoví radikálové a dokonce jedna kontroverzní osobnost z amerického radia.

Britské ministerstvo vnitra může zakázat vstup do země osobám, které propagují nenávist, teroristické násilnosti a závažné trestné činy již od roku 2005, kdy patřičný zákon vstoupil v platnost. Podle ministryně vnitra, Jacqui Smithové, by měl být vstup do Velké Británie privilegiem. Právě Smithová od svého nástupu do úřadu přitvrdila podmínky pro vstup do země.

Svoboda projevu podle ní nezakládá nikomu právo hlásat nenávist. Osoby, kterým nebyl vstup do Brtánie povolen, podle ní překročily ve svých vyjádřeních hranici. Tento přístup prý ukazuje lidem chování, které Velká Británie není ochotna akceptovat.

Mezi nežádoucími osobami je například představitel Hamásu, Junis al-Astal, libanonský terorista, Samir Kuntar, a židovský extrémista Mike Guzovsky. Dále pak radikální americký představitel baptistické církve, Fred Waldron Phelps, dva vůdci ruského násilnického skinheadského gangu, bývalý Velký čaroděj Ku-Klux-Klanu, Stephen ?Don? Black a neonacista Erich Gliebe. Na seznamu se nachází také jméno Muchaela Savage, který má vlastní talkshow na americké rozhlasové stanici. Jeho názory na imigraci, islám, znásilnění a autismus byly velmi silně odsouzeny i ve Spojených státech.

05.05.2009 00:00 4