Praha Jeruzalém

[IMG R 10086]Vrchní velitel izraelské armády, Gabi Aškenazi, se ve středu večer omluvil za svůj slovní střet s premiérem Netanjahuem, ke kterému došlo o den dříve na schůzce týkající se státního rozpočtu. „Hovořil jsem v rozčílení a neměl jsem v úmyslu urazit premiéra, nebo kohokoliv z ministrů. Pokud má slova někoho urazila, lituji toho a jsem povinen se omluvit,“ napsal Aškenazi.

K vášnivé výměně názorů došlo během debaty o rozpočtu, když se řeč stočila na požadavek ministerstva financí, aby se zvýšil věk odchodu do důchodu u vojáků z povolání. Zjevně pobouřený Aškenazi řekl Netanjahuovi, že „důstojníci z povolání nejsou smluvní dělníci a nemají odbory.“ Netanjahu odpověděl tím, že nemůže akceptovat tvrzení, že řízení obrany nemůže být efektivnější. Na to šéf armády odpověděl: „Tak to neakceptujte.“

Aškenazi nicméně cítil potřebu vyjasnit situaci a řekl, že i přes ekonomickou situaci, která staví vládu do nelehké situace, poskytuje Netanjahu potřebám obrany svou plnou podporu. Aškenazi nakonec charakterizoval vzájemné vztahy s premiérem jak „dobré“. Založené jsou prý na důvěře, respektu a profesionální diskuzi. Tak to prý doposud bylo a bude i nadále.

14.05.2009 00:00 1