Praha Jeruzalém

[IMG R 11152]Izraelský premiér, Benjamin Netanjahu, v očekávaném projevu poprvé ve funkci premiéra veřejně podpořil vznik samostatného palestinského státu. Netanjahu svůj projev pronesl v Begin-Sadatově centru pro strategická studia na univerzitě Bar Ilan  neděli v osm hodin izraelského času.

Benjamin Netanjahu sice poprvé podpořil samostatný palestinský stát „s vlastní vlajkou a hymnou“, ale zároveň zdůraznil, že prvotním zájmem Izraele je jeho vlastní bezpečnost a z tohoto důvodu bude muset být případný palestinský stát demilitarizovaný. Pro vznik palestinského státu je třeba také to, aby Palestinci uznali Izrael jako židovský národní stát.

[IMG L 11151]Premiér se věnoval také řešení problému palestinských uprchlíků. Jasně zdůraznil, že toto řešení musí být nalezeno, musí se tak ale stát mimo hranice Izraele. Čímž v podstatě potvrdil, že pro Izrael není myslitelný jakýkoliv návrat tzv. palestinských uprchlíků do Izraele, protože by tím byla ohrožena židovská identita státu.

Netanjahu se také lehce dotkl otázky izraelských osad. Izrael podle něj nebude zakládat nové osady, je nicméně třeba umožnil lidem ve stávajících osadách normální život. Reagoval tak na přirozený nárůst počtu obyvatel a potřeby nové výstavby uvnitř stávajících osad.

[IMG R 11147]Netanjahu na samotném začátku projevu vyzval arabské vůdce ke spolupráci na regionálním míru i ekonomickém pokroku. „Apeluji dnes večer z tohoto místa na vůdce arabských států a říkám: Sejděme se, promluvme si o míru. Udělejme mír. Jsem ochoten se s vámi setkat kdykoliv a kdekoliv – v Damašku, Rijádu, Bejrútu i Jeruzalému.“

15.06.2009 00:00 1