Praha Jeruzalém

„I přes horlivé popírání představitelů Obamovy administrativy, dohody o rozšiřování izraelských osad na Západním břehu učiněné mezi Izraelem a Spojenými státy skutečně existovaly,“ napsal ve Wall Street Journal bývalý vysoký poradce prezidenta Bushe, Eliot Abrams. Abrams tak potvrzuje tvrzení izraelské vlády o tom, že tehdejší premiér, Ariel Šaron, a prezident Geore W. Bush, dosáhli dohody, která umožňovala určitý růst židovských osad.

Abrams tak v článku odmítá tvrzení současné americké administrativy, podle které taková dohoda nevznikla. Americká ministryně zahraničí, Hillary Clintonová, dokonce existenci takové dohody výslovně popřela.

Abrams píše: „Ohledně osad jsme se dohodli na pravidlech, která umožní určitý permanentní růst. Šaron to jasně řekl ve svém projevu v prosinci 2003: „Izrael dostojí všem svým závazkům ohledně výstavby v osadách. Nebude docházet k výstavbě mimo existující stavební hranice, vyvlastňování půdy pro výstavbu, zvláštním ekonomickým pobídkám a výstavbě nových osad.“

„Ariel Šaron ta čtyři pravidla nevymyslel. Vyplynula z rozhovoru s americkými představiteli a byla diskutována pány Šaronem a Bushem během jejich setkání v Akabě v červnu 2003. Nebyla ani tajná. Čtyři dny po prezidentově dopisu napsal Šaronův vrchní velitel, Dov Weissglas ministryni zahraničí, Condoleezze Riceové (aby potvrdil dohodu).“

Ohledně popření dohod ze strany Hillary Clintonové Abrams říká: „tato tvrzení jsou nepravdivá. Nejen že tu byly dohody, ale premiér Izraele na ně spoléhal, když otočil svou politickou orientaci – rozpuštění vlády, odstranění každého jednotlivého izraelského občana, osad a vojenských stanovišť z Gazy a odstranění čtyř malých osad ze Západního břehu. Bylo to poprvé,  kdy Izrael odstranil osady mimo kontext mírové smlouvy a byl to významný krok.

Ohledně osad panují momentálně mezi Izraelem a Spojenými státy neshody. Spojené státy nechtějí akceptovat jiné východisko, než úplné zmražení výstavby v osadách. Izrael ale argumentuje předchozími dohodami, podle kterých může budovat domy v hranicích již existujících osad.

27.06.2009 00:00 10