Praha Jeruzalém

[IMG R 10374]V Íránu začaly klíčové prezidentské volby, ve kterých stojí zastánce tvrdé linie Mahmúd Ahmadínežád proti proreformnímu kandidátovi, který je ochotný zlepšit vztahy se Spojenými státy.

V osm hodin ráno místního času se otevřelo více než 45 tisíc volebních místností. Volit by se mělo deset hodin a očekává se vysoká volební účast.

Volby jsou považovány za referendum o Ahmadínežádovi. Mír Hossejn Músaví, Amhadínežádův největší oponent, dokázal získat podporu mnoha mladých, kteří požadují zmírnění islámských omezení a lepší mezinárodní vztahy. V Íránu je asi 46 milionů právoplatných voličů z celkem 70 milionů obyvatel.

Předběžné výsledky by měly být známé v sobotu. Pokud z pátečních voleb nevzejde vítěz, bude se 19. června konat další kolo mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty. Jedná se již o desáté prezidentské volby od počátku islámské revoluce v roce 1979.

Venezuelský prezident Hugo Chavez popřál svému íránskému protějšku hodně štěstí ve volbách. Chavez ve čtvrtek označil Ahmadínežáda za „statečného bojovníka za islámskou revoluci, za obranu třetího světa a proti imperialismu“.

Za své desetileté působení v úřadě dokázal venezuelský prezident vytvořit pevné vazby s Íránem, což působí rostoucí znepokojení ve Spojených státech. Obě země úzce spolupracují v různých oblastech, od financí až po průmyslovou výrobu. Írán nyní vyrábí ve Venezuele auta, traktory a jízdní kola.

Chavez také řekl svým stoupencům, že se odmítá přidat k mezinárodní kritice Severní Korey za podzemní jaderné testy.

12.06.2009 00:00 3