Praha Jeruzalém

[IMG R 11140]Pohraniční stráž v pondělí zadržela člena Knessetu, Michaela Ben Ariho, ze strany Národní jednota při protestu proti vyklizení osady u spojky Jitzchar na Západním břehu. Zatčení nařídil velitel divize pohraniční stráže. Ben Ari byl zatčen poté, co se pokusil podle vlastních slov zkontrolovat, v jakých podmínkách jsou děti, které byly strážnými zadrženy.

V souvislosti s protesty, které uspořádali pravicoví aktivisté v reakci na vyklizení osad na Západním břehu, dorazilo několik osadníků ke spojce Jitzchar a střetlo se s pohraniční stráží. Ben Ari uvedl, že byl na cestě z Karnei Šomron do Alon Moreh, aby se podíval do Nahalát Josef, kde došlo před časem k demolicím. Zastavil na spojce Jitzchar a zahlédl, jak byly zatčeny dvě děti a odvedeny do policejního auta. Chtěl vědět, proč byly zadrženy, a když mu stráž odmítla odpovědět, pokusil se do auta k zadrženým dětem dostat a strážník ho napadl.

Bezpečnostní síly hodlají přepravit člena Knessetu k výslechu. Ben Ari však tvrdí, že je nemocný a potřebuje lékařské ošetření.

Představitel pohraniční stráže k události uvedl, že Ben Ari byl zatčen na základě rozkazu samařského brigádního velitele, plukovníka Itzika Bara, a velitele pomocné čety poté, co se dostal do policejního vozu a začal dělat výtržnosti. Podle pohraniční stráže Ben Ari narušil úsilí jednotek o vyklizení oblasti.

V pondělí se na Západním břehu odehrálo několik násilných incidentů. Palestinci uvedli, že osadníci zapálili na dvou místech jejich pole a sady. Zapáleny byly sady ve vesnicích Madama a Borin u Jitzcharu a vesnice Džit u Chavat Gilad se ocitla v plamenech. Pravicoví aktivisté v této souvislosti vydali prohlášení: „Toto je součást ceny za vyklizení osady.“

Osadníci přiznávají, že několik požárů založili, ale brání se, že Palestinci se toho snaží využít a zapalují více požárů, aby dostali peníze od státu.

V pondělí ráno maskovaní osadníci házeli kameny na palestinská vozidla poblíž Kedumim a Karnei Šomron. Podle Palestinců došlo také k zasažení několika cestujících a zranění čtyř lidí.

01.06.2009 00:00 2