Praha Jeruzalém

[IMG R 10201]1096 dní po únosu Gilada Šalita se stovky lidí shromáždily proti základně Kirjat v Tel Avivu, aby si připomněly třetí rok Gilada Šalita v zajetí.

Za Šalitovu rodinu promluvil Giladův otec Noam: „Stojíme tu dnes proti kanceláři premiéra, ministerstvu obrany a hlavním velitelstvím izraelské armády, proti těm, kteří poslali našeho syna Gilada na misi na hranici s Gazou, misi, ze které se stále ještě nevrátil. Stojíme tu dnes, abychom mluvili za Gilada, abychom hovořili o jeho nekončícím utrpení.“

„Není jasné, zda muže vidět sluneční svit. Není jasné, zda se může usmívat tím zdrženlivým úsměvem, který byl téměř pořád na jeho tváři. Žádá od vás jen jedinou věc, svobodu. Gilad už zaplatil za chyby a přešlapy, které neučinil. Vše co Gilad chtěl, bylo sloužit své zemi,“ řekl jeho otec.

Noam Šalit požádal lidi, aby na tři minuty v úplném tichu zavřeli oči. „Zdá se to být jako věčnost. Gilad je na tom tichém místě ne tři minuty, dokonce ani ne tři hodiny, ale tři dlouhé roky,“ řekl.

Na setkání hovořila také Karnit Goldwaserová, vdova po Ehudu Goldwasserovi. Dopis zaslala také Tami Aradvá, manželka leteckého navigátora Rona Arada, který je pohřešován již 23 let. Tami Aradová vyzvala k tomu, aby lidé podpořili snahy o osvobození Gilada, protože i když se dnes unesený voják jmenuje Gilad, příště to může být jejich syn. Aradová také vyzvala Benjamina Netanjahua, aby udělal důležitý krok a přivedl Gilada domů.

26.06.2009 00:00 2