Praha Jeruzalém

V 29letech je svobodná Tahani považována konzervativní společností v Gaze za starou pannu. Při hledání manžela se proto obrátila na toho nejlepšího ve svatebním byznysu, na Hamás. Organizace založená Hamásem s názvem Asociace Tajsír pro svatbu a rozvoj pracuje jako klasická seznamovací agentura. Tahanina fotka je zde evidována mezi dalšími 287ženami, které mají zájem o sňatek.
„Tohle je naše vize pro humanitární práci,“ říká ředitel asociace Tajsír, Wael Zard. „Tohle lidi sbližuje s Hamásem a Hamás zase sbližuje s lidmi.“

Podle sociologa, Nasera Mahdiho, je tato služba důležitá zejména pro ženy. Zůstat totiž v této společnosti svobodná není snadné. Rozvětvená rodina tyto ženy často používá jako neplacené služky a jejich ekonomická situace se tak ještě zhoršuje. To pak dále komplikuje jejich šance na sňatek. Většina žen se ale přihlašuje tajně. V Gaze je totiž hledání manžela jinou než tradiční cestou tabu. Většina dívek se vdává za muže, které jim vyberou jejich matky. Klasické chození a sňatky z lásky jsou relativní novinkou.

Za registraci se platí 10- 70 dolarů. Ženy jsou rozděleny do několika kategorií. Nejlépe se hledá partner pro ženy mladší 25let, obtížně již pro ženy nad 30 a rozvedené. Speciální kategorií jsou ženy s vlastním příjmem, které jsou v relativně chudé Gaze žádané.

Představy žen a mužů se ale značně liší. Ženy obvykle požadují muže, který je oddaným muslimem, má práci a vlastní byt. Muži naopak nejčastěji požadují ženu, která splňuje jakýsi daný standard krásy. To jsou v Gaze ženy, které jsou vysoké, mají světlou pleť, modré nebo zelené oči a světlé vlasy. Dlužno ale podotknout, že většina žen v Gaze má naopak bronzovou pleť a tmavé vlasy. Zaměstnanci agentury se prý snaží muže přesvědčit, aby byli ve svých požadavcích přeci jen trochu realističtější.

K prvnímu setkání dochází za přítomnosti zaměstnanců asociace, aby tak byly splněny islámské požadavky, podle kterých se žena s muž nemohou setkat o samotě. Pokud panují určité sympatie, nastupuje již tradiční cesta. Rodina muže navštíví rodinu ženy s tím, že se doslechli o ženě, která se chce vdávat. Ani zde nepadne o seznamovací agentuře ani slovo. V konzervativní Gaze se to přece nenosí.

Tajsír otevřel své seznamovací centrum v roce 2007 a od té doby bylo uspořádáno již 40 svateb. 

08.06.2009 00:00 15