Praha Jeruzalém

[IMG R 11156]Íránští uživatelé internetu zaplavují internet fotografiemi a videozáznamy z probíhajících nepokojů. Ty v Íránu nastaly poté, co byl za oficiálního vítěze prezidentských voleb prohlášen Mahmúd Ahmadinežád. Opozice totiž tvrdí, že jsou výsledky zfalšované a že Ahmadineád ve skutečnosti nevyhrál.

Revoluční gardy ajatolláha Khameneiho dostaly rozkaz, aby protesty potlačily. To si již vyžádalo desítky lidských životů. Záběry ze sobotních událostí však zaujaly světovou pozornost. Je na nich mladá žena, která při protestech utrpěla vážné střelné poranění hrudníků a během několika málo minut zemřela.

Mladá žena se jmenovala Neda. Podle zpráv byla zastřelena jedinou kulkou, kterou ze střechy civilního domu vystřelil příslušník dobrovolných milicí Basij, které jsou napojené na Revoluční gardy. Žena údajně pouze stála na okraji silnice a pro střelbu nebyl důvod.

Íránská média dostala zákaz o incidentu informovat, stoupencům opozice se ale podařilo záběry rozšířit prostřednictvím internetu. Oficiální íránská místa se k incidentu nevyjádřila.


21.06.2009 00:00 2