Praha Jeruzalém

[IMG R 11153]Izraelská armáda se může pyšnit další technologickou novinkou. Jedná se o robotického hada, který dovede nahrávat obraz i zvuk. Robot je asi dva metry dlouhý a pohybem připomíná skutečného hada. Dovede se plazit jeskyněmi, tunely i budovami a současně odesílat video i zvuk do počítače vojáka, který ho ovládá.

Robot se dovede vměstnat i do velmi malých prostor a díky tomu bude moci být použit i při pátrání po zavalených lidech v sutinách domů. Had také dokáže napřímit své tělo tak, aby mohl snímat dění za překážkou, která mu stojí v cestě. Had také dokáže nést na svém těle výbušninu.

Vývojáři dlouho studovali pohyby skutečných hadů, aby se jim podařilo udělat co nejvěrnějšího robota. Není to ale zdaleka jediný robot, kterého vývojáři připravují. Pracují i na „kočce“, která dovede snadno šplhat po stěhách budov a „psovi“, který překoná takřka jakýkoliv terén.

Cena tohoto robota ještě nebyla stanovena a robot je nadále rozvíjen. Přesto ale budou některé izraelské bojové jednotky tímto robotem vybaveny.

15.06.2009 00:00 10