Praha Jeruzalém

[IMG R 10198]Izraelský ministr pro vnitřní bezpečnost, Jicchak Aharonovič, navštívil v úterý ráno komplex na Chrámové hoře, aby prověřil nasazení policistů v této oblasti. Doprovázel ho šéf policie, Dudi Cohen, a šéf jeruzalémského policejního okrsku, Aharon Franco. Návštěva trvala asi 2 hodiny. Jednalo se o vůbec první ministrovu návštěvu tohoto místa a ministerstvo ji oznámilo až zpětně. Tím rozčílilo muslimy.

Podle ministerstva skončila návštěva bez jakýchkoliv neobvyklých incidentů, nadace Waqf ale posléze rozčíleně odpověděla, že se jednalo o provokativní vstup na svaté místo, který může zkomplikovat citlivou situaci. Nutno podotknout, že Chrámová hora je svatým místem nejen pro muslimy, ale také pro Židy.
Izraelští Židé mají ale přístup na Chrámovou horu omezen, aby nedocházelo ke konfliktům s muslimy.
Proti návštěvě ministra Aharonoviče na Chrámové hoře se vyjádřil také poslanec arabské Sjednocené kandidátky- Ta′al, Talab El-Sana, který ji nazval „patetickou provokací“.

Na obranu ministrovy návštěvy se naopak vyjádřil poslanec Národní unie, Michael Ben-Ari, který řekl, že „chuligánské chování členů Waqf a poslance El-Sany společně s podněcováním proti ministrovi pro vnitřní bezpečnost ohrožuje právní stát. Ti, kteří se snaží bránit ministrovi před vstupem na Chrámovou horu, se snaží bránit i Izraeli.“

24.06.2009 00:00 7