Praha Jeruzalém

[IMG R 11092]Izraelský premiér, Benjamin Netanjahu, vyráží v úterý na svou první oficiální cestu po evropských státech. Navštíví při ní Itálii a Francii, kde se chystá přesvědčovat zejména o zpřísnění sankcí uvalených na Írán kvůli jeho jadernému projektu.

Netanjahu navštíví nejprve Itálii, kde se v Římě setká se svým protějškem, Silviem Berlusconim. Toho požádá, aby Itálie redukovala obchodní vazby s Íránem, které byly vybudovány v posledních letech.

O den později odletí do Paříže na setkání s francouzským prezidentem, Nicolasem Sarkozym a také americkým vyslancem pro Blízký východ, Georgem Mitchellem.

V obou státech chce Netanjahu apelovat na nutnost zpřísnění sankcí uvalených na Írán, zejména pak v kontextu posledních událostí. Netanjahu opakovaně říká, že je íránský jaderný program největší hrozbou pro Izrael od jeho založení v roce 1948.

 V obou státech se také bude snažit prosadit svůj pohled na mírový proces s Palestinci, poté co ve svém projevu 14. června připustil možnost vzniku palestinského státu, ovšem za splnění podmínek, které Palestinci nechtějí akceptovat.

Netanjahu chce vysvětlit, že možnost vzniku palestinského státu je tu pouze tehdy, pokud Palestinci uznají židovský charakter Izraele. To však Palestinci již dlouho odmítají. Netanjahu chce zároveň vysvětlit své stanovisko ohledně výstavby v židovských osadách. Tedy zejména to, že Izrael nehodlá zakládat nové osady a konfiskovat půdu, chce pouze výstavbu v již stávajících osadách, která by uspokojila přirozený růst populace těchto osad.

23.06.2009 00:00 5Zdroj: Redakce Israel.cz