Praha Jeruzalém

Izraelský ministr zahraničí, Avigdor Lieberman, se ve středu večer sešel s americkou ministryní Hillary Clintonovou a informoval ji, že Izrael nezmrazí výstavbu osad. „Lidé se v Judsku a Samaří rodí i umírají, a proto nemohou být osady úplně zmrazeny, řekl Lieberman během setkání s Clintonovou ve Washingtonu.

„Naše stanovisko je jasné. V tomto se s předchozí administrativou shodujeme,“ dodal. Clintonová zopakovala stanovisko vyjádřené prezidentem Obamou, podle kterého USA chtějí vidět zastavení výstavby osad.

Clintonová v odpovědi na Liebermanovo tvrzení řekla, že neexistuje psaná ani ústní dohoda z doby prezidenta Bushe, která by byla schválena jakýmkoliv americkým účastníkem. Naznačila ale, že by mezi Izraelem a USA mohlo dojít ke kompromisu.

Clintonová poznamenala, že proces vedený zvláštním americkým vyslancem pro Blízký východ, Georem Mitchellem, zatím teprve začal.

Lieberman se s Clintonovou setkal při jednání mezi čtyřma očima asi na půl hodiny. Pak se k nim přidaly celé delegace na další půlhodinové jednání, které obě strany definovaly jako „velmi dobré.“

18.06.2009 00:00 1