Praha Jeruzalém

[IMG R 10114]Michael Chertoff ve své knize varuje, že Hizballáh může v dlouhodobém výhledu vytlačit al-Kajdu z pozice nevážnější hrozby pro Spojené státy. Podle Chertoffa je Hizballáh lépe vybavený a vycvičený než al-Kajda a má také lepší politickou pozici.

„Al-Kajda a její síť je pro nás momentálně největší hrozbou, v dlouhodobém výhledu tomu tak ale být nemusí,“ píše Chertoff ve své knize, která vyjde v září.

„Vzhledem k tomu, že Hizballáh operuje již déle než čtvrt století, si vyvinul schopnosti, o kterých může al-Kajda jen snít, včetně velkého množství raket a vysoce sofistikovaných výbušnin.“ Podle Chertoffa má Hizballáh také dobře vycvičené a vysoce disciplinované jednotky, které čítají téměř 30 000 bojovníků. Významný je i neobyčejný politický vliv.“

Hizballáh je v USA i Izraeli považován za teroristickou organizaci a to i přesto, že je významnou libanonskou politickou stranou. Podle Chertoffa stojí Hizballáh za sebevražedným bombovým útokem, který v roce 1983 zabil v Bejrútu 200 amerických námořníků. Stojí podle něj také za útokem na Khobar towers v Saudské Arbii, ke kterému došlo v roce 1996 a při kterém bylo zabito 20 osob. Hizballáh účast na útocích odmítá.

I když Hizballáh v nedávných parlamentních volbách utrpěl silnou porážku, zůstává se svými křesťanskými spojenci významnou politickou silou v Libanonu.

19.06.2009 00:00 1Zdroj: Redakce Israel.cz