Praha Jeruzalém

[IMG R 11091]Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý řekl, že zaujatost proti židovským osadám je jen ztrátou času a překáží pokroku směrem k mírovému uspořádání.

Netanjahu v úterý přicestovat do Itálie, kde zahájil svou první oficiální cestu po Evropě. Následovat bude Paříž.

Netanjahu se nejprve setkal s italským premiérem, Silviem Berlusconim, kterého při rozhovoru v italské státní televizi RAI popsal jako „velkého přítele Izraele, oddaného prosazování míru a bezpečnosti.“ Při tiskové konferenci po setkání obou státníků se Berlusconi vyjádřil pro zastavení výstavby izraelských osad.

Italský ministr zahraničí, Franco Frattini, řekl, že Itálie Netanjahua požádá, aby urychleně otevřel rozhovory s prezidentem Palestinské samosprávy, Mahmúdem Abbásem. Itálie by podle něj také uvítala „gesto“ v podobě moratoria na rozšiřování existující osad, informovala agentura Apcom.

Netanjahu nicméně v televizním rozhovoru řekl, že je intenzívní zaujatost proti osadám „ztrátou času“. Podle Netanjahua nejsou osady ústřední otázkou izraelsko-palestinského konfliktu a dohady kvůli nim jen oddálí posun směrem k míru.

24.06.2009 00:00 15