Praha Jeruzalém

[IMG R 10922]Prezident Barack Obama vyzval k „novému začátku“ mezi Spojenými státy a muslimy a řekl, že společně mohou čelit násilnému extremizmu ve světě a pokročit v nekonečném hledání míru na Blízkém východě. „Tento koloběh podezřívání a svárů musí skončit,“ uvedl Obama při svém velmi očekávaném proslovu v jedné z největších muslimských zemích.

Projev byl zaměřen na změnu vzájemných vztahů po 11. září 2001 a po válce v Iráku. Jako gesto Obama na začátku svého projevu uznal, že napětí „bylo živeno kolonialismem, který potlačoval práva a příležitosti mnoha muslimů, a studenou válkou, ve které bylo s muslimskými státy jednáno jako se zástupci bez ohledu na jejich vlastní cíle.“

Americký prezident chce také bojovat proti negativním stereotypům, které o islámu panují. Stejnou zásadou by se měli řídit i muslimové. Extrémisté podle Obamy zneužili napětí mezi muslimy a Západem. Islám není součástí problému, ale tou částí, která podporuje mír. Obama dále řekl, že osobně považuje vytvoření dvou států za jediné řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Každý stát má podle amerického prezidenta právo na mírové využití jaderné energie za podmínky, že se podřídí smlouvě o nešíření jaderných zbraní. Izraelci a Palestinci musí najít způsob, jak žít v míru bok po boku.

Obama dále připustil dlouhotrvající spojenectví Spojených států s Izraelem a označil toto pouto za „nezlomné“. Zároveň však pojmenoval situaci v Palestině za netolerovatelnou. Prezident se také vyjádřil k holokaustu a uvedl, že „stereotypní představy o Židech jsou špatné a pouze neustále připomínají Izraelcům tuto bolestivou událost a zabraňují míru, který si lidé v tomto regionu zaslouží.“

Vyjádřil také svou lítost nad situací Palestinců, kterou způsobil spor o domovinu. Amerika se neotočí zády k legitimní palestinské touze po důstojnosti, příležitostech a po vlastním státě. Řekl, že Amerika bude podporovat úsilí každé strany, která uzná legitimní cíle obou stran. Obama nesouhlasí s izraelskými osadami na Západním břehu a zároveň vyzval Palestince, zejména Hamás, aby opustili násilné praktiky a uznali izraelské právo na existenci. Jeruzalém by měl být bezpečným a trvalým domovem pro židy, křesťany i muslimy, …

Dále také oznámil, že Spojené státy nemají v úmyslu ponechat na území Afghánistánu své jednotky a umístit zde své základny. K válce v Iráku Obama řekl, že připomněla Spojeným státům nutnost použití diplomacie a konzultací při řešení problémů.

Obama mluvil na Káhirské univerzitě poté, co se setkal s egyptským prezidentem Husním Mubarakem v rámci své cesty po čtyřech zemích na Blízkém východě a v Evropě.

04.06.2009 00:00 1