Praha Jeruzalém

[IMG R 10041]Šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana se ve čtvrtek ráno sešel s Šimonem Peresem v Jeruzalémě. Peres představil svůj návrh řešení izraelsko-palestinského konfliktu. 

Prezident se patrně snažil zmírnit střet kvůli principu vytvoření dvou států před Netanjahuovým nedělním diplomatickým proslovem. Peres by chtěl použít druhou etapu plánu ′Road Map′ a vytvořit palestinský stát s dočasnými hranicemi. Při dalším jednání by se pak dohodly trvalé hranice.

Na začátku setkání oba představitelé hovořili o událostech v regionu – libanonských volbách a íránských prezidentských volbách. Solana také řekl, že důležitý prvek k řešení situace může vyjít i z arabské mírové iniciativy. Peres na adresu Íránu uvedl, že Ahmadínežád hodně přispěl k rozkolu na Blízkém východě díky své „chuti ovládat“.

K problému židovských osad Peres řekl, že „populační růst nevede k hospodářskému růstu.“ „Izraelská vláda se zavázala, že nebude stavět nové osady a rozhodla, že vyklidí 22 nebo 23 nezákonných základen. Problém, který ještě musíme vyřešit, je přirozených růst osad.“

11.06.2009 00:00 6