Praha Jeruzalém

[IMG R 10019]V pátek ráno se po celém Íránu otevřou volební místnosti a 46 milionů občanů bude hlasovat pro svého dalšího prezidenta. Mezi těmito lidmi bude i několik tisíc íránských židů, kteří budou podle odborníků navzdory všem očekávání hlasovat pro současného prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. A to i přes skutečnost, že při několika příležitostech popřel holokaust, vyhrožuje zničením Izraele a stále postupuje ve svých jaderných ambicích.

V Íránu je v současné době asi 25 000 Židů, z nichž většina právoplatných voličů by měla volit Ahmadínežáda, proti němuž ve volbách stojí významný reformista Mir Hossein Mousavi,  dále Mehdi Karoubi a Mohsen Rezai.

David Mutai, mluvčí Centrální organizace íránských imigrantů v Izraeli, řekl, že Židé v Íránu volí menší zlo, protože Mousavi je nepředvídatelný. Židovská komunita v Íránu se snaží nezapojovat se ani do předvolebního boje, který před těmito volbami vystupňoval až v pouliční násilí.

K názoru odborníků se přidal také profesor David Menašri, ředitel Centra pro íránská studia na telavivské univerzitě. Menašri uvedl, že židé v Íránu vždy následují vládnoucí proud. K současné situaci Menašri řekl: „Dnešním pravým vládcem je Chameneí, který je podporován Ahmadínežádem. Každá kritika proti prezidentovi je namířená na Chameneího.“ Menašri se také vyjádřil k Mousavimu, když uvedl, že přestože byl kandidát reformistů poměrně radikálním ministerským předsedou, v průběhu let dospěl a představuje nyní více umírněnou linii.

Meir Ezri, izraelský velvyslanec v Teheránu do roku 1975, vzpomíná, že v minulé éře vše probíhalo trochu jinak. Vůdci židovské komunity byli pozváni na setkání s vedením, při kterém dostali „doporučení“, koho by měli volit. Nic podobného se však při těchto prezidentských volbách podle Ezriho neodehrálo. „Hlasy jsou údajně tajné, ale při ohlédnutí zpět tak tajné nejsou. Židé si proto chtějí zajistit, aby stáli na vítězné straně. V každém případě nemají potíže s podporou jakéhohokoliv vítěze.“

Za zmínku stojí, že židovský občan Íránu na prezidentský post kandidovat nemůže, stejně jako žadný jiný příslušník menšiny. Íránským prezidentem totiž může být pouze šíitský muslim, který navíc věří v principy Islámské revoluce.

10.06.2009 00:00 2