Praha Jeruzalém

[IMG R 11148]Nedělní projev Benjamina Netanjahua vzbudil rozporné reakce. Pro některé je příliš pravicový, pro jiné málo.
Poslanci pravicových stran nejvíce kritizuj zmínku o „palestinském státu“. Jeho vznik nepodporují a to ani v demilitarizované podobě. Podle některých z nich je tato zmínka v projevu výsledkem nátlaku amerického prezidenta, Baracka Obamy.

Poslanec Ben-Simon ze Strany práce naopak projev chválil. Nepamatuje si prý, aby byl Netanjahu někdy k Palestincům tak smířlivý jako v tomto projevu. Projev hodnotil velmi kladně a dokonce řekl, že tímto projevem byl založen palestinský stát. Projev chválil také ministr vnitra, Eli Jišaj.

Nespokojeni ale byli arabští poslanci. Konflikt vyvolala zejména slova o osadách a demilitarizovaném palestinském státu, který musí uznat židovský Izrael. Poslanec Tibi řekl, že OOP nemusí a neuzná Izrael jako židovský stát a dodal, že Netanjahu dokázal, že není partnerem pro mír.

Předsedkyně strany Kadima, Tzipi Livniová, označila projev za krok správným směrem, zkouškou budou ale podle ní činy a ne slova.

Představitelé osadnického výboru Ješa byli s projevem spokojeni. Zejména proto, že se v něm Netanjahu nezmiňoval o vyklízení osad a zastavení jakékoliv výstavby.

Zásadní výhrady proti projevu má i Palestinská samospráva. Podle poradce Mahmúda Abbáse byl projev velmi pravicový a zničil základy pro jednání, když hovořil o nedělitelnosti Jeruzaléma, vynětí otázky uprchlíků z jednání a uznání židovského státu.

15.06.2009 00:00 13

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka