Praha Jeruzalém

[IMG R 10533]Rektor univerzity v Haifě, Aaron Ben-Ze?ev, ve středu prohlásil, že univerzitě doporučí, aby na akademickou půdu již opakovaně nezvala šejcha Raeda Salaha, který vede severní větev Islámského hnutí v Izraeli. Salah minulý týden upořádal na univerzitě kontroverzní přednášku.

Salah před většinově muslimským obecenstvem prohlásil, že se premiér Netanjahu chystá dokončit svůj plán získání kontroly nad Chrámovou horou, o což se podle něj pokusil již během svého prvního premiérského funkčního období.

„Milujeme život, naše rodiny, naše domovy, naše děti, pokud se ale domnívají, že se vzdám svých principů a svatých míst, tak raději zemřeme a smrt přivítáme,“ řekl Salah davu studentů.
Profesor Ben Ze?ev řekl, že univerzita začala incident již vyšetřovat. „Šejch Raed Salah je na univerzitě v Haifě nežádoucí osobou,“ řekl.

„Na kampus byl pozván studentskou organizací IQRAA. Univerzita podle litery zákona neměla způsob, jak jeho vystoupení zabránit, stejně tak byl již dříve přijat i na jiných univerzitách.“

Salahovo vystoupení na univerzitě bylo provázeno bouřlivými protesty studentů a fakulty. Ben Ze?ev vysvětlil, že protestujícím studentům bylo zabráněno ve vstupu do přednáškového sálu kvůli obavám z možného konfliktu a ne proto, že protestující byli Židé, jak mnozí z nich tvrdili. „V sálu bylo mnoho Židů a nikdo jim nebránil ve vstupu kvůli jejich náboženství. Protestujícím bylo ale ve vstupu skutečně zabráněno, protože zde existovaly obavy, že by jejich vstup do sálu mohl ve svém důsledku vést ke krveprolití,“ řekl.

O přednášce jednal také parlamentní výbor pro vzdělání. „Nemůžeme poskytnout akademickou půdu k projevu lidem, kteří popírají existenci Izraele a byli odsouzeni za vážné zločiny proti státu,“ řekl poslanec a předseda výboru, Zevulun Orlev. Orlev také dodal, že na debatu parlamentního výboru byl pozván jak Salah, tak i zástupci hostitelské studentské organizace. Nikdo z nich však na jednání nedorazil.

25.06.2009 00:00 2