Praha Jeruzalém

Vůdce severní větve Islámského hnutí, šejch Raed Salah, ve středu odpoledne promluvil k muslimským studentům na izraelské univerzitě v Haifě. Ve svém projevu studenty varoval, že má Netanjahu v úmyslu dokončit plán nadvlády nad Chrámovou horou v Jeruzalémě, o což se prý již pokusil během svého prvního premiérského období.

Proti projevu protestovalo asi 150 židovských studentů, kteří mávali vlajkami a vykřikovali heslo: „Tohle není Teherán.“

Salah byl pozván studentskou organizací IQRAA, která je spřátelená s Islámským hnutím. Během svého vystoupení hovořil o historii Islámského hnutí a trestním stíhání, které bylo proti němu a jeho lidem vedeno před několika lety.

Podle Salaha vláda pokračuje s hloubením tunelů pod Chrámovou horou a mešitou al-Aksa a Netanjahu podle něj plánuje dokončit to, co v prvním premiérském období nestihl – vykopat další tunel pod mešitou al-Aksa a vybudovat na Chrámové hoře chám. Muslimští studenti odpovídali pokřikem „Alláhu Akbar“ (Bůh je velký). Židovští studenti se mezitím střetli s univerzitní ochrankou. Na místo byla vyslána také policie, která ale nemusela zasahovat.

Židovští studenti protestovali nejen proti akci jako takové, ale také proti tomu, že univerzita umožnila účast pouze muslimským studentům. Představitel univerzity řekl, že Salaha nepozvala univerzita a že neexistoval způsob, jak mu ve vystoupení zabránit. Na akci neumožnila vstup židovským studentům proto, aby nebyl narušen veřejný pořádek. V minulosti prý zase opačně postupovala při přednáškách Šaula Mofaze nebo Avigdora Liebermana.

17.06.2009 00:00 6