Praha Jeruzalém

[IMG R 10213]Íránská Rada dohlížitelů oznámila, že je připravena přepočítat hlasovací lístky ze sporných prezidentských voleb, které vyhrál současný prezident, Mahmúd Ahmadinežád. Přepočítání se ale zřejmě týká jen některých sporných okrsků, i tak ale může vést ke změně v pořadí kandidátů. Podle některých zpráv dokonce volby nevyhrál Ahmadinežád, ale reformní kandidát Mousavi následovaný dalším reformním kandidátem. Ahmadinežád prý byl až třetí.

Reformní kandidát, Mir Hossein Mousavi, se právě k Radě proti výsledku voleb odvolal a požadoval jejich anulování. Sám ale prohlásil, že příliš optimistický není. Jeden z vysokých představitelů reformistů řekl, že by uvítali nové volby a ne jen přepočítání „několika hlasovacích uren.“

Střety mezi stoupenci reformních kandidátů a íránskými bezpečnostními složkami i nadále pokračují. Íránský státní rozhlas v úterý ráno informoval, že bylo při střetech zabito sedm lidí. Demonstranti se podle státního rozhlasu pokusili napadnout vojenské stanoviště. Pravděpodobně se jedná o incident, při kterém se dav pokusil zaútočit na stanoviště dobrovolných milicí napojených na Revoluční gardy. Demonstranti se měli pokusit stanoviště podpálit a ze střechy budovy na ně byla zahájena střelba.

Podle ministra pro zpravodajské služby, Gholama-Husseina Mohseni-Ezheie, bylo zatčeno 26 osob, které údajně stály za vyprovokováním nepokojů.

Ahmadinežád mezitím odletěl do Ruska, kde se zúčastnil regionálního bezpečnostního summitu. O nepokojích ve vlastní zemi, které před několika dny označil za nedůležité, se vůbec nezmínil a místo toho slovně zaútočil na Spojené státy. 

16.06.2009 00:00 2