Praha Jeruzalém

[IMG R 11160]Vojenský soud v Samaří odsoudil 25letého Aliho Abeda, Izraelce žijícího v Kalkíliji, k trestu odnětí svobody v délce trvání 5,5 roku za pokus o odpálení auta naplněného výbušninou u nemocnice Beilinson v Petah Tikvě.
Abed přijel s autem naplněným výbušninou k nemocnici v roce 2007 hned třikrát. Vždy si ale útok rozmyslel a z místa zase odjel. Pokud by skutečně zaútočil, jednalo by se o jeden z největších sebevražedných útoků v Izraeli.

Naverbován byl v roce 2006 Hamásem a v následujících měsících ho členové teroristické buňky přesvědčili, aby provedl útok v Izraeli. Vzhledem k tomu, že jako izraelský Arab vlastní izraelský občanský průkaz, mohl se přes hranice pohybovat bez omezení.

Po nalezení vhodného místa pro útok byl Abedovi předán automobil naplněný výbušninou a velkým množstvím ocelových úlomků. Před útokem byl Abed s čelenkou Hamásu na hlavě nafilmován při čtení své poslední vůle. Poprvé přijel do Izraele s autem naplněným výbušninou 8. března a zastavil u autobusové zastávky plné lidí. Rozhodl se ale útok neprovést a odjet. Prý nechtěl zabít děti.

Členové Hamásu pak Abeda přesvědčili k dalšímu pokusu. 11. března přijel do Jaffa. Tam ale nenalezl vhodné místo a tak se vrátil k nemocnici Beilinson. Tentokrát dokonce otevřel víčko detonátoru, ale nakonec se rozhodl, že opět útok neprovede.

Následující den se po dalším přesvědčování vrátil na stejné místo, ale opět nezaútočil. Tentokrát se vymluvil na špatné počasí. O několik dní později auto z neznámých příčin explodovalo v Kalkíliji. Abed tvrdil, že bylo zasaženo bleskem.

Abed soudcům řekl, že na něj Hamás tlačil, aby útok provedl, on ale nebyl přesvědčen, že je to nutné. „Jejich řeč byla jako anestezie. Hrají si s lidskou duší a myslí,“ řekl před soudem. Soudci nabyli přesvědčení, že Abed svých činů lituje a že nechtěl nikoho zabít a proto ho odsoudili jen na 5 a půl roku. Soud s jeho veliteli z Hamásu ještě neskončil.

27.06.2009 00:00 7