Praha Jeruzalém

V íránských prezidentských volbách zvítězil současný prezident, Mahmúd Ahmadinežád. Hlavní kandidát reformní opozice, Mir Hossein Mousavi, ale výsledky odmítl jako zfalšované a vyzval své stoupence, aby se postavili Ahmadinežádovu řežimu „lží a diktátorství“. Odpůrci Ahmadinežáda vyšli k protestům do ulic, kde se podle arabské televize Al-Arabija střetli s policií, která proti nim tvrdě zakročila. Minimálně tři demonstranti zemřeli.

Policie také obklíčila čtvrti, ve kterých žijí zejména stoupenci reformistů, včetně bývalého prezidenta, Hašemiho Rasandžáního.

Asi 2000 demonstrantů se zúčastnilo protestů na náměstí Vanak v Teheránu. I zde proti nim policie tvrdě zakročila, podle reportérky Reuters policisté obušky zbili i ji. Někteří demonstranti později zapálili odpadkové koše a házeli kameny na zasahující policisty.

Íránské úřady odstartovaly masivní vlnu zatýkání vysokých aktivistů a stoupenců reformních prezidentských kandidátů, Mousaviho a Karoubiho. Zadrženo bylo také 10-30 novinářů. Policie také posílila svou přítomnost na univerzitě v Teheránu a připravila se k uzavření dalších univerzit, obává se totiž masových studentských demonstrací.14.06.2009 00:00 9