Praha Jeruzalém

[IMG R 10785]Asi 2000 lidí se v úterý zúčastnilo demonstrace poblíž přechodu Kissufim, aby si připomnělo 4 roky od jednostranného izraelského gesta – stažení z Pásma Gazy. Většina účastníků byli bývalí osadníci z bloku osad Guš Katif, kteří byli z Pásma Gazy evakuováni.

Podle statistik nemá většina evakuovaných z Guš Katif trvalý domov a u 48% ještě nezačaly ani základní práce. Nezaměstnanost je mezi touto skupinou osob 21% a to zejména v oblasti Aškelonu a Nitzan. Většina z bývalých osadníků dává vinu vládě, která se o ně podle jejich názoru dostatečně nepostarala.

Jeden z bývalých obyvatel osady Atzmona, Ophir Briner, prý říká svým dětem, „Žili jsme v Guš Katif, která je součástí Země Izrael. Byli jsme donuceni odejít a nyní čekáme na návrat.“

Demonstrace se zúčastnilo také několik izraelských poslanců. Mezi nimi i Uri Ariel (Národní jednota), podle kterého žije stále většina z evakuovaných rodin v dočasných příbytcích. „Tato situace je netolerovatelná. Říkáme vládě: Dostůjte svému slibu.“

Vývoj v Pásmu Gazy zapříčinil, že se názor Izraelců na jednostranný krok – stažení z Pásma Gazy, začíná obracet. 68% Izraelců nyní lituje své předchozí podpory tohoto kroku, vyjádřené podpory nelituje pouze 22%. 66% Izraelců považuje chování vlády k evakuovaným z Pásma Gazy za „špatné“, podle 54% by ale neměly být osady v Gaze opět obnoveny. Podporu obnově osad vyslovuje jen 19%.

29.07.2009 00:00 2