Praha Jeruzalém

[IMG R 10594]Americká ministryně zahraničí, Hillary Clintonová, nevyloučila možnost kompromisu mezi Izraelem a Spojenými státy, který umožní výstavbu několika tisíc bytových jednotek v několika osadách na Západním břehu. Clintonová na přímý dotaz na možnost výstavby 2 000 bytových jednotek řekla, že nechce zasahovat do jednání, která vedou Ehud Barak a Geore Mitchell. Výstavbu tak nevyloučila.

Podle Hillary Clintonové bude rozhodnutí veřejně oznámeno.

Během projevu Clintonová nicméně znovu zopakovala požadavek USA, aby Izrael zastavil výstavbu v osadách a umožnil podmínky pro možný vznik palestinského státu. Řekla však také, že od Palestinců se očekává, že budou pracovat na ukončení násilností a podněcování proti Izraeli.

Podle Clintonové by měly arabské státy podporovat Palestinskou samosprávu v krocích, které zlepší vztahy s Izraelem. Měly by také připravit veřejnost na přijetí míru a akceptování Izraele jako součást regionu.

Clintonová dále poznamenala, že Hamás se tohoto procesu nebude účastnit, dokud nesplní podmínky stanovené Čtyřkou, tedy uznání Izraele, ctění již uzavřených dohod a vzdání se terorismu.

Clintonová se také zmínila o roli Sýrie, kterou považuje za významného hráče na Blízkém východě. Spojené státy by rády do Damašku opět vyslaly svého velvyslance. Sýrie bude nicméně hodnocena podle činů a ne rétoriky.

16.07.2009 00:00 2