Praha Jeruzalém

[IMG R 10116]Egypt, zprostředkovávající jednání znepřátelených palestinských frakcí Hamásu a Fatahu, dává těmto organizacím další šanci na dohodu. Původně sice Egypt stanovil konečné datum pro uzavření dohody na 7. července, již nyní je ale jasné, že se strany opět dohodnout nedokážou. Dostaly tedy další, podle Egypta nyní již skutečně poslední, možnost se dohodnout.

Další, v pořadí již sedmé kolo vyjednávání, je naplánováno na 25. července, konečným termínem pro uzavření dohody je pak 27. červenec.

Hlavní překážkou dohody je nyní zřejmě otázka zatýkání členů opozičních frakcí, které je oběma stranami označováno za politické. Fatah navíc nyní přišel s obviněním, že se Hamás chystal zabít několik vysokých představitelů Palestinské samosprávy. Hamás to ale popírá s tím, že tak chce Fatah překazit jednání o usmíření obou rakcí.

[IMG L 10115]Podle zástupce Fatahu, Azzama al-Ahmeda, přeci jen k nějakému posunu došlo. Obě strany se prý dohodly na vytvoření společných bezpečnostních jednotek v Gaze. Jednotky by čítaly 3 000 příslušníků a operovaly by pouze na území Gazy, kde od června 2006 vládne Hamás.

02.07.2009 00:00 4Zdroj: Ha`aretz