Praha Jeruzalém

[IMG R 10774]Vysoký palestinský vyjednavač, Saeb Erekat, se před třemi dny poprvé setkal s íránským ministrem zahraničí. Jedná se o vůbec první takové setkání vysokého palestinského představitele.

„Saeb Erekat se setkal s Manouchehrem Mottakim před třemi dny v Šarm el-Šejchu,“ řekl jeden z představitelů pod podmínkou anonymity. Zároveň dodal, že se jedná o první takové setkání od založení Palestinské samosprávy v roce 1994.

„Jednali o vnitřní palestinské situaci a potřebě úspěšného jednání mezi Hamásem a Fatahem,“ řekl. Jednalo se také o nutnosti rovnováhy mezi Fatahem a Hamásem a potřebě podpořit dialog.

Vysoce postavený spolupracovník Mahmúda Abbáse pro Ynet řekl, že bylo setkání primárně určeno k zajištění toho, že Írán nebude podkopávat snahy o vnitřní usmíření. Také šlo o snahu využít vliv islámské republiky na Hamás a Islámský džihád, aby došlo k posunu v dialogu.

Teherán podporuje Hamás již roky a to jak finančně, tak i podílem na výcviku teroristů.

Abbbásův spolupracovník řekl, že Palestinská samospráva nezmění svůj postoj ohledně Íránu, dokud tato země nezmění svou politiku.

20.07.2009 00:00 3