Praha Jeruzalém

[IMG R 10114]Série explozí, ke kterým došlo v opuštěné budově poblíž libanonské hranice s Izraelem, byly podle libanonských bezpečnostních představitelů způsobeny požárem ve skladišti zbraní organizace Hizballáh. Výbuch si nevyžádal žádné oběti na životech, došlo k němu ale v den třetího výročí zahájení druhé libanonské války a způsobil tak mezi místními obyvateli paniku. Někteří se obávali, že se jedná o izraelský útok.

Skladiště ve vesnici Khirbet Silim je asi 10 mil severně od hranice s Izraelem a je umístěno v neobydleném domě. S velkou pravděpodobností bylo použito během druhé libanonské války. Libanonští vojáci a hasiči oblast uzavřeli, aby do ní neměli přístup novináři. Libanonská armáda vydala později prohlášení, ve kterém stojí pouze to, že byla oblast uzavřena poté, co zde došlo k výbuchu v opuštěné budově. Incident vyšetřuje společný výbor libanonské armády a mírových jednotek OSN.

Podle izraelských bezpečnostních zdrojů obsahovalo skladiště Hizballáhu různé typy raket, včetně raket Kaťuša, které zde organizace schovávala. Rakety jsou skladovány pro budoucí použití proti Izraeli. Podle izraelských zdrojů tento incident dokazuje, že Hizballáh i nadále využívá libanonské vesnice k tomu, aby zde mezi civilisty schovával zbraně, čímž vlastně civilisty využívá jako živý štít.

Hizballáh incident zatím nijak oficiálně nekomentoval.

15.07.2009 00:00 9