Praha Jeruzalém

[IMG R 10122]Palestinská samospráva informovala o tom, že zadržela buňku organizace Hamás, jejíž členové se přiznali, že plánovali vraždu vysokého představitele Palestinské samosprávy. Mělo k ní dojít do 7. července, což je konečné datum stanovené Egyptem, do kterého by měla být podepsána dohoda mezi Hamásem a Fatahem.

Podle Tajeba Abdul-Rahima byl rozkaz k útoku vydán vedením Hamásu v zahraničí a jeho vojenským křídlem v Gaze, Brigádami Izz al-Din al-Kassám. Podle Abdul-Rahima znamená odhalení této buňky to, že Hamás nemá zájem na usmíření s Fatahem a snaží se tato jednání podkopat. Hovořil dokonce o tajných plánech Hamásu, které ho Fatah nenechá uskutečnit a pokud to bude třeba, zveřejní tyto plány i pro palestinskou veřejnost.

Podle generálního tajemníka Palestinské samosprávy nebylo v souvislosti s plánování vraždy zadrženo více než 5 členů Hamásu a o vývoji bylo informováno několik arabských států.

Vysoký představitel Hamásu, Sami Abu Zuhri, považuje obvinění Palestinské samosprávy za „směšné a falešné.“ „Načasování těchto tvrzení není náhodné a je zaměřeno na ospravedlnění pozice Fatahu, který nechce uzavřít případ politických zadržených,“ řekl. Podle Abu Zuhriho jsou mezi zadrženými členy Hamásu členové výboru, profesoři a imámové.

01.07.2009 00:00 10