Praha Jeruzalém

V Pásmu Gazy se uskutečnila premiéra nového akčního filmu. Na premiéru zavítaly místní celebrity, které fotili lační fotografové. A přesně tady podobnost s Hollywoodem končí.

Hamás natočil první film o jednom ze svých předních teroristů. Rozpočet filmu činí 200 000 dolarů a je promítán podle přísných islámských zásad odděleně pro publikum mužů a žen.

„Je to Hamaswood místo Hollywoodu,“ řekl Fathu Hamad, ministr vnitra vlády Hamásu v Gaze po páteční premiéře na Islámské univerzitě v Gaza city. „Snažíme se vytvořit kvalitní umění, které je islámské, je o odporu a bez provokativních scén.“

Hamad se na filmu podílel jako producent a scénárista. Na scénáři se podílel s vysokým představitelem Hamásu, Mahmúdem al-Zaharem. Al-Zahar byl jedním z architektů násilného převzetí moci Hamásem v Gaze, má ale na svém kontě také tři knihy a dva scénáře.

Film vypráví příběh Emada Akela, velitele vojenského křídla Hamásu, který byl zabit během přestřelky s izraelskými vojáky v Gaze v roce 1993. Akel, kterému v té době bylo 23 let, byl kvůli četnému množství převleků znám jako „Duch“. Převlékal se také za židovského osadníka. V 90. letech byl jedním z nejhledanějších Palestinců kvůli sérii útoků, při kterých bylo zabito 11 vojáků, civilista a čtyři palestinští informátoři.

Ve dvouhodinovém filmu s názvem „Emad Akel“ je spousta akce. Hlavní hrdina často vyskakuje z auta a střílí na izraelské vojáky. Tyto scény v sále obvykle provází mohutný potlesk. Ve filmu není žádná romantická dějová linie a všechny ženské postavy nosí dlouhé šaty a šátky.

Jicchak Rabin ve filmu často křičí na Ehuda Baraka, který je ztvárněn jako neschopný velitel, který není schopen zastavit teroristy Hamásu. Izraelští vojáci ve filmu většinou působí ospale. Izraelští agenti se zase snaží přimět Palestince ke spolupráci tím, že jim nabízejí ženy a alkohol.

Herci, kteří hrají Izraelce – vojáky, tehdejšího premiéra Rabina a vrchního armádního velitele Baraka- hovoří hebrejsky se silným arabským přízvukem a jejich rozhovory jsou arabsky otitulkovány.

Ve filmu hrají amatérští herci z Pásma Gazy. Jicchaka Rabina hraje 57letý tesař Mohammed Abu Rous, který je Rabinovi velmi podobný.

Film se natáčel celkem 10 měsíců na místě, které chce Hamás v budoucnu přestavět na mediální centrum v hodnotě 200 milionů dolarů.

20.07.2009 00:00 33