Praha Jeruzalém

[IMG R 11164]Izraelský představitel v neděli popřel spekulace o tom, že se Izrael chystá využít přístav v Eilatu k zakotvení svých ponorek třídy Delfín a využít tak Eilat jako předsunutou základnu k námořnímu útoku na Írán.

Ponorky se minulý týden účastnily námořního cvičení u břehů Eilatu, kam se dostaly ze Středomoří přes Egyptem spravovaný Suezský průplav. Podle svědků kotvila ponorka INS Leviathan na námořní základně v Eilatu během úterý a středy. V neděli se spolu s dalším plavidlem vrátila přes Suez do Středomoří.

Zástupce izraelské obrany řekl, že se nechystá žádné trvalé nasazení ponorek v Eilatu. „Pokud něco, tak redukujeme počet námořních operací v Eilatu,“ řekl zástupce armády. Nedostatek prostotu v úzkém Rudém moři a obavy z toho, že by mohla být v případě konfliktu zablokována Tyranská úžina, stáli za rozhodnutím Izraele nemít v Rudé moři stále přítomnou ponorku. „Ponorky potřebují otevřené moře a to v Eilatu není,“ řekl vysoký zdroj z izraelského námořnictva.

Námořnictvo si také nemůže dovolit logistické komplikace, které by provozování dvou základen pro ponorky znamenaly. Základna má mnoho speciálních požadavků na vybavení, posádku, která se stará o údržbu, bezpečnost. Současná flotila je tvořena třemi ponorkami, v budoucnu jich bude zřejmě pět. Hlavní základna je nyní v Haifě.05.07.2009 00:00 71