Praha Jeruzalém

[IMG R 10220]Novým zástupcem vrchního velitele izraelské armády se stal generálmajor Benny Gantz, který nyní slouží jako vojenský attaché ve Washingtonu. Gantz je nicméně kompromisním řešením, ke kterému po dlouhých týdnech jednání dospěli vrchní velitel armády, Gabi Aškenazi, a ministr obrany, Ehud Barak. Gantz byl přitom původně považován za kandidáta s nejmenší šancí.

Ehud Barak na post podporoval vrchního velitele centrálního velitelství, Joava Galanta, Gabi Aškenazi vrchního velitele severního velitelství, Gafiho Eisenkota.

Není zatím jasné, zda jeden z favoritů, Joav Galant, zůstáne i nadále v armádě. Nechal se totiž slyšet, že pokud povýšen nebude, odejde do výslužby. Zatím mu ale bylo nabídnuto setrvat na centrálním velitelství, nebo velet pozemnímu vojsku. Eisenkot v armádě i nadále zůstane.

Mnoho důstojníků si během uplynulých týdnů stěžovalo na průtahy při volbě nového zástupce vrchního velitele, které vedly k opoždění povyšování i do ostatních postů vrchního velení. Mnoho důstojníků kritizuje volbu kompromisního kandidáta. Podle nich bude následně obtížná volba nového vrchního velitele.
Gantz na postu nahradí generálmajora Dana Harela.

11.07.2009 00:00 8